Dřevo obecně působí velmi pozitivně na lidskou psychiku i na imunitní systém. Dřevo dokáže vyrovnat vlhkost v interiéru. Díky tomu vzniká stabilní klima vyhovující zejména astmatikům a alergikům.
Díky flexibilitě konstrukčních systémů lze každou dřevostavbu individuálně přizpůsobit nejen požadavkům investora, ale také parametrům pozemku. Protože stěny jsou ve srovnání se zděnými technologiemi o poznání tenčí, můžou dřevostavby nabídnout v průměr až o 10% větší obytný prostor při stejné zastavěné ploše. Dřevostavba může vypadat jako běžný rodinný dům, ale zároveň i jako horská roubená chalupa.
Náklady na vytápění jsou u dřevostaveb jednoznačně nižší. Prvním faktorem je délka topné sezóny, která je kratší. V době, kdy zděné domy už musí topit (toto souvisí s povrchovými teplotami konstrukce), dřevostavba díky vysokému tepelnému standardu ještě nemusí začít topit. Z technického hlediska lze užít všechny možné typy vtápění. Zdroje tepla lze různě kombinovat. Další faktory jsou vyšší povrchové teplot stěn, vysoký tepelný standard, nízká akumulace stěn, která je vykompenzována vysokým tepelným standardem kratší topnou sezónou. Díky dřevostavbě jsou třetinové náklady na vytápění.
Dřevo je velmi šetrné k přírodnímu prostředí. Je to plně obnovitelná surovina, je šetrnější při méně náročné výstavbě a nakonec i plně ekologicky zlikvidovatelná.
Výhodou dřevostaveb jsou velmi malé tloušťky obvodových stěn v poměru k tepelně izolačním vlastnostem domu. Dřevostavba je daleko vhodnější pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Dřevostavba se stejnými vnějšími rozměry jako zděná stavba bude mít podlahovou plochu větší.